Prawo

Fałszywe SMS-y i telefony – w jaki sposób nie dać się oszukać?

Fałszywe SMS-y i telefony – w jaki sposób nie dać się oszukać?

Poznajmy takie oto metody, które wciąż stosują przestępcy, aby nas okraść za pomocą oszukańczych wiadomości i połączeń:

1). Uważajmy na SMS-y o niedopłacie

Należy wiedzieć, że oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y informujące, że mamy jakieś zaległości. Oto przykłady takich wiadomości namierzone przez policję: „Na dzień 24.04 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności: xx zł”. Kwota z reguły jest bardzo niska, aby nakłonić odbiorcę do zapłaty i na tym polega haczyk! Podany w SMS-ie link, prowadzi na fałszywą stronę banku stworzoną przez oszustów. Osoby, które kliknęły w link, straciły pieniądze! Fałszywe SMS-y dotyczą też inny spraw, na przykład: „Twoja paczka została wstrzymana z powodu niedopłaty 4,58 zł” lub „Ktoś wysłał ci przelew na telefon xxx zł, skorzystaj z linku i odbierz środki”. Policja ostrzega, że kliknięcie w załączone linki pozwoli przestępcom uzyskać dane do logowania do konta i je okraść.

2). Nie dajmy się wkręcić w tzw. spoofing

Na czym polega to oszustwo? Cyberprzestępcy, wykorzystujący luki w systemach sieci telefonicznych, podrabiają wyświetlające się na naszych komórkach numery i podszywają się pod różne instytucje, na przykład banki. Na telefonie wyświetla się numer infolinii banku, a oszust przedstawia się jako doradca i informuje na przykład: „zauważyliśmy na pana/pani koncie transakcję kartą na 4 tysiące złotych, czy pan/pani to potwierdza?” Wkręcona osoba była w szoku, bowiem nie robiła takiej płatności. Oszust zalecał wykonać pod jego nadzorem operacje uwierzytelniające, dzięki którym zyskiwał dostęp do konta. Policja ostrzega, że jeśli dzwoni bank i informuje o transakcjach na koncie, nie odpowiadajmy na pytania. Udajmy się wówczas do oddziału i wyjaśnijmy sprawę.

3). Nie wierzmy w opowieść obcej osoby

Policja wciąż informuje o oszustwach na tzw. legendę. To znane od lat oszustwa „na wnuczka, policjanta, pracownika instytucji publicznej”. W ten sposób niedawno oszukano trzy starsze panie na ponad 78 tysięcy złotych. W jaki sposób wyłudzono pieniądze? Do jednej z nich zadzwonił fałszywy policjant i powiedział, że jej córka spowodowała wypadek samochodowy i potrzebne są pieniądze, aby nie trafiła do aresztu; drugiej z kolei opowiadano, że jej konto jest zagrożone i musi przelać pieniądze na inne (nietrudno się domyślić, że konto oszustów). Policja ostrzega, że funkcjonariusze (bez względu na to do jakich należą służb) nigdy nie proszą o pieniądze i nie informują przez telefon o dochodzeniu. Nie wolno przekazywać pieniędzy osobom podającym się na przykład za policję.

Dodatkowa uwaga

Ostrzegajmy seniorów mieszkających samotnie – ponieważ są najczęściej narażeni na oszustwa telefoniczne, aby: nie ufali obcym, którzy podają się za znajomych, przyjaciół, kuzynów lub aby nikomu nie dawali pieniędzy po telefonie (także z zagranicy), lecz dzwonili do bliskiej osoby i na policję, o której działaniach piszemy na https://www.jaworznoinfo.pl.