Przedsiębiorca

Kim jest doradca zawodowy?

Kim jest doradca zawodowy?

Doradca zawodowy to osoba, która pomaga w wyborze zawodu i kierunku kształcenia, a ponadto pomaga w zmianie zawodu, czyli przekwalifikowaniu się. Doradca również pomoże w zmianie pracy, jak i jej poszukiwaniu. Tak więc praca doradcy zawodowego sprowadza się do prowadzenia rozmów z osobami, które potrzebują wsparcia na rynku pracy.

Jak zostać doradcą zawodowym?

Aby zostać doradcą zawodowym należy ukończyć studia wyższe. Doradca zawodowy powinien wykazywać się dużym doświadczenie zanim podejmie pracę w jakimkolwiek urzędzie czy firmie. Studia to nie wszystko należy wykazać dodatkowe kursy, które pozwolą na zdobycie praktyk i umiejętności.

Jakie wykształcenie powinien zdobyć doradca zawodowy?

Aby osoba, która chce wykonywać właśnie ten zawód doradcy zawodowego powinna wybrać kierunki studiów związanych z: prawem , zarządzaniem, psychologią.

W celu zdobycia uprawnień doradcy zawodowego warto ukończyć kierunek studiów magisterskich lub podyplomowych, które pozwolą na uzupełnienie wykształcenia. Ukończenie studiów podyplomowych lub kursy na doradcę zawodowego pozwoli na opanowanie umiejętności doradztwa osób bezrobotnych, niepełnosprawnych. Doradca zawodowy po zdobyciu uprawnień może np. wskazywać przyszłym pracownikom chociażby przyszłościowe zawody takie jak programista – na stronie zawodowa.pl sprawdzisz jakimi cechami powinien wyróżniać się programista.

Gdzie można podjąć pracę jako doradca zawodowy?

Doradcę zawodowego z reguły poszukują duże firmy, chcąc zapewnić swoim pracownikom regularnej analizy ich ścieżki zawodowej. Również pracę oferują na stanowisku doradcy zawodowego Urzędy Pracy, które pomogą osobom bezrobotnym pomóc w znalezieniu pracy. Praca w Urzędzie jest wymagająca rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych. Osoby, które przychodzą do Urzędu potrzebują pomocy, dlatego doradca powinien mu w tym pomóc, aby wejście na rynek pracy był prostszy.

Ile zarabia doradca zawodowy?

Wynagrodzenie może wyglądać nieco inaczej ze względu na region, w którym chcesz podjąć pracę na tym stanowisku. Zarobki mniej więcej wynoszą około 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych. Doradca zawodowy oczywiście musi mieć skończone studia z dyplomem, musi wykazywać się wielkimi umiejętnościami komunikatywności, które pozwoli osobom, które nie radzą sobie z  wejściem na rynek pracy lub zmienić pracę. Doradca to w pewnym sensie osoba, która pomaga więc powinna być miła, wzbudzać zaufanie i przede wszystkim wykazywać chęci w działaniu dla osób, które tego wymagają.