Prawo

Na czym polega praca komornika sądowego?

Na czym polega praca komornika sądowego?

Mocno popularny zawód i dobrze płatna praca jako ów komornik, możemy kojarzyć taką pracę przez seriale, w których ukazują tę pracę, ale mało osób wie, czym tak naprawdę zajmuje, się ów komornik dokładnie. Jego praca polega na tym, by wyegzekwować dług od dłużnika, ale jednak pamiętaj, że komornik działa wyłącznie według prawa i kiedy chce, wykonać jakąś czynność musi, mieć do tego podstawę prawną wydaną najczęściej przez sąd. Oznacza to wszystko, że nie każdy, kto chce może podejść do komornika i poprosić o ową interwencję w swojej sprawie.

Kto może zatrudnić się jako ów komornik?

Nie każdy może starać się o pracę na tym stanowisku. Jest to praca odpowiedzialna. A komornik musi zmagać się ze stresem podczas pracy i trudnymi sytuacjami, a w takiej sytuacji znalazł się ostatnio komornik z okolic Wałbrzycha – sprawdź na Wałbrzych Info. Kandydat musi spełniać szczegółowe wymagania, które pozwolą mi pracować na takim stanowisku. Przede wszystkim owa osoba starająca się o tę posadę musi mieć obywatelstwo polski, a też nie może mieć ograniczonej czynności prawnej. Pamiętaj, że żeby starać się na takową posadę musisz mieć skończone 26 lat. O tym mało ważnym aspekcie kto wie, ale kandydat musi mieć też nieposzlakowaną opinię w swoim środowisku, dokładniej nie może, mieć złej opinii stamtąd skąd, pochodzi. Dodatkowo komornik musi mieć ukończone studia wyższe na kierunku prawa, co dla młodych osób często stoi na przeszkodzie. Powinien też przejść badania lekarskie czy nadaje się do takiej pracy.

Czy droga na stanowisko komornika jest prosta?

Niestety, ale tu muszę Cię rozczarować, ponieważ nie jest tak prosto dostać się do takiej pracy. Nie tylko co stoi tu często na przeszkodzie wiek czy studia, ale w tej pracy musisz wykazać empatię, ale zarazem nieugięty charakter, który pomoże Ci w lepszych wynikach i w lepszych kontaktach z dłużnikami. Jedni naprawdę mają, ciężką sytuację finansową a drudzy chcą, wymigać się od spłat zobowiązań. Ty jako dobry komornik musisz dobrze dobierać te dwie grupy osób i nie dać wejść na głowę przez dłużników. Drugą sprawą jest taka, że na to stanowisko jest mnóstwo chętnych i ciężko dostać się do ów wymarzonej pracy. Kandydatów na stanowisko może być nawet 100 osób a miejsce tylko jedno.